| Color | Black |
|---|---|
| Net Weight | 29kG |
| Sealtype | Mechanical Seal / Lip Seal |
| Drive Way | Foot Pedal |
| Material | Steel / Cast Iron |
| Powersource | Electric / Diesel Engine |
|---|---|
| Liquid Outlet | PF 1/4″ |
| Pump Technology | Single |
| Net Weight | 29kG |
| Sealtype | Mechanical Seal / Lip Seal |
| Liquid Outlet | PF 1/4″ |
|---|---|
| Drive Way | Foot Pedal |
| Package | 490x380x440(mm) |
| Analogue Gauge | Readings Class 1.0 |
| Pump Technology | Single |
| Powersource | Electric / Diesel Engine |
|---|---|
| Liquid Outlet | PF 1/4″ |
| Sealtype | Mechanical Seal / Lip Seal |
| Pressure Gauge Range | 0-3000Bar |
| Use Medium | Water Or Oil |
| Pneumatic Inlet | 1/2” BSP Female (ISO-228-1-G-1/2) |
|---|---|
| Package Dimensions | 810x210x310mm |
| Outletsize | 1/4 Inch To 1 Inch |
| Mountingtype | Flange Or Base Mounted |
| Operatingtemperature | -20°C To 80°C |
| Use Medium | Water Or Oil |
|---|---|
| Analogue Gauge | Readings Class 1.0 |
| Maximum Pressure | 1050Bar |
| Oil Outlet | 3/8NPTF |
| Specification | 690x250x185mm |
| Product Name | Portable Hydraulic Power Units |
|---|---|
| Maximum Pressure | 1050Bar |
| Fuel Tank Capacity | 3.5L |
| Drive Way | Pneumatic |
| Pump Technology | Single |
| Name | Air Driven High Pressure Liquid Pumps |
|---|---|
| Pressure | 800bar |
| Air Pressure | 8Bar |
| Area Ratio | 1:00 |
| Application | Single Pump |
| Name | High Pressure Liquid Pumps |
|---|---|
| Pressure | 1100bar |
| Air Pressure | 10Bar |
| Area Ratio | 1:110 |
| Application | Single Pump |
| Product Name | Hydraulic Electric Pump |
|---|---|
| Pressure | 150MPa |
| Fuel Tank Volume | 20L |
| Voltage | DC380V 50HZ |
| Motor Power | 1.5KW |