| Name | Air Driven Hydraulic Pump |
|---|---|
| Max Oil Pressure Rating | 1400bar |
| Type | G1400HP |
| Air Pressure | 8Bar |
| Drive Way | Air Or Manual |
| Name | Air Driven Hydraulic Pump |
|---|---|
| Max Oil Pressure Rating | 2930 Bar |
| Max Continuous Output Pressure | 2070 |
| Type | G2800HP |
| Air Pressure | 8Bar |
| Product Name | 2800Bar Hydraulic High Pressure Pump |
|---|---|
| Maximum Pressure | 2800Bar |
| Fuel Tank Capacity | 4.5L |
| Drive Way | Pneumatic |
| Colour | Blue |
| Product Name | 3000Bar Hydraulic High Pressure Pump |
|---|---|
| Maximum Pressure | 3000Bar |
| Fuel Tank Capacity | 4.5L |
| Drive Way | Pneumatic |
| Colour | Blue |
| Product Name | Hand Operated High Pressure Pump |
|---|---|
| Pump Structure | Double-stage Hand Pumps |
| Type | HML -1600 |
| Pressure Gauge Range | 0-1500Bar |
| Fuel Tank Capacity | 2.2L |
| Analogue Gauge | Readings Class 1.0 |
|---|---|
| Maximum Pressure | 2800Bar |
| Applications | Industrial Machinery, Construction Equipment, Automotive Testing |
| Package Dimensions | 810x210x310mm |
| Type | Hydraulic Pump |
| Type | HML- 3500 |
|---|---|
| Package | 550x430x450(mm) |
| Specification | 690x250x185mm |
| Net Weight | 29kG |
| Pump Structure | Double-stage Hand Pumps |
| Name | AIR DRIVEN HIGH PRESSURE LIQUID PUMPS |
|---|---|
| Pressure | 1200bar |
| Application | Main Engine Hydraulic Tool |
| Air Pressure | 0-8Bar |
| Drive Mode | Manual Or Air |
| Name | High Pressure Pump Unit |
|---|---|
| Pressure | 2000bar |
| Air Pressure | 8Bar |
| Compression Ratio | 1:282 |
| Materials | Various Alloy Steel And Aluminum |
| Analogue Gauge | Readings Class 1.0 |
|---|---|
| Material | Steel / Cast Iron |
| Color | Black |
| Maximum Pressure | 1050Bar |
| Pump Technology | Single |