| Product Name | Hydraulic Bolt Tensioning Cylinder |
|---|---|
| Work Pressure | 1500Bar |
| Tensile Force | 332-6668KN |
| Bolt Diameter Size | 5/8''-4 1/4'' |
| Max Stroke | 8-15mm |
| Product Name | Hydraulic Bolt Tensioning Cylinder |
|---|---|
| Work Pressure | 0-2200Bar |
| Oil Inlet | ISO228/1-G1/4 |
| Max Stroke | 10-15mm |
| Usage | Remove And Tighten Bolts |
| Colour | Blue |
|---|---|
| Material | Aluminum Alloy |
| Pressure | 700Bar |
| Thread Of Oil Inlet | NPT1/4 |
| Drive Way | Hydraulic |
| Product Name | Separate Hydraulic Cylinder |
|---|---|
| Load Capacity | 498-933KN |
| Maximum Operating Pressure | 0-70MPa |
| Effective Area | 71.2-133cm2 |
| Oil Inlet | PT3/8 |
| Product Name | Hydraulic Cylinders |
|---|---|
| Load Capacity | 232KN |
| Maximum Operating Pressure | 0-700Bar |
| Effective Area | 33.2cm2 |
| Oil Inlet | NPT3/8 |
| Product Name | Pressure Calibration Pump |
|---|---|
| Carrying Case Dimension | 440mm×330mm×130mm |
| Measuring Instrument Dimension | 240mm×180mm×70mm |
| Measuring Instrument Weight | 1KG |
| Max. Output Pressure | 700bar (without Hose), Max |
| Product Name | Hydraulic Electric Pump |
|---|---|
| Pressure | 200MPa |
| Fuel Tank Volume | 20L |
| Voltage | DC220V 50HZ |
| Application | Hydraulic Tools |
| Name | Air Driven Hydraulic Pump |
|---|---|
| Pressure | 1800Bar |
| Air Pressure | 8Bar |
| Compression Ratio | 1:282 |
| Structure | PISTON PUMP |
| Product Name | Rch Series Stainless Steel Hollow Plunger Hydraulic Cylinder |
|---|---|
| Model | RCH306 |
| Work Pressure | 0-500Bar |
| Oil Inlet | 3/8NPT |
| Max Stroke | 155mm |
| Product Name | Rch Series Stainless Steel Hollow Plunger Hydraulic Cylinder |
|---|---|
| Model | RCH306 |
| Work Pressure | 0-700Bar |
| Oil Inlet | 3/8NPT |
| Max Stroke | 0-155mm |