| Maximum Pressure | 1050Bar |
|---|---|
| Sealtype | Mechanical Seal / Lip Seal |
| Net Weight | 29kG |
| Color | Black |
| Use Medium | Water Or Oil |
| Colour | Yellow |
|---|---|
| Model | AHP3000 |
| Liquid Outlet | PF 1/4″ |
| Specification | 690x250x185mm |
| Analogue Gauge | Readings Class 1.0 |
| Name | Air Hydraulic Pump Unit |
|---|---|
| Pressure | 1300bar |
| Type | HPU1500 |
| Air Pressure | 8Bar |
| Drive Way | Air Or Manual |
| Product Name | High Pressure Pump Unitis |
|---|---|
| Maximum Pressure | 1500Bar |
| Fuel Tank Capacity | 3.5L |
| Analogue Gauge | Readings Class 1.0 |
| Colour | Blue |
| Product Name | Air-Driven High Pressure Pump |
|---|---|
| Maximum Pressure | 3000Bar |
| Fuel Tank Capacity | 8L |
| Drive Way | Pneumatic |
| Pressure Gauge Range | 0-4000Bar |
| Specification | 690x250x185mm |
|---|---|
| Maxspeed | 1500 To 3000 RPM |
| Inletsize | 1/2 Inch To 2 Inch |
| Analogue Gauge | Readings Class 1.0 |
| Colour | Yellow |
| Inletsize | 1/2 Inch To 2 Inch |
|---|---|
| Type | Hydraulic Pump |
| Liquid Outlet | PF 1/4″ |
| Sealtype | Mechanical Seal / Lip Seal |
| Material | High-strength Steel |
| Package Dimensions | 810x210x310mm |
|---|---|
| Type | Hydraulic Pump |
| Pump Technology | Single |
| Flowrate | 5 To 50 Liters Per Minute |
| Applications | Industrial Machinery, Construction Equipment, Automotive Testing |
| Fuel Tank Capacity | 4.5L |
|---|---|
| Use Medium | Water Or Oil |
| Pump Structure | Double-stage Hand Pumps |
| Type | HML- 3500 |
| Pump Technology | Single |
| Use Medium | Water Or Oil |
|---|---|
| Package | 550x430x450(mm) |
| Pump Technology | Single |
| Fuel Tank Capacity | 4.5L |
| Maximum Pressure | 1050Bar |