| Torque Range | 2300-130000N.M |
|---|---|
| Thread Of Oil Inlet | NPT1/4 |
| Pressure | 700Bar |
| Type | HH |
| Colour | Red |
| Name | Pneumatic High Pressure Pump |
|---|---|
| Pressure | 1250bar |
| Application | Hydraulic Tools |
| Air Pressure | 8Bar |
| Drive Way | Air Drive |
| Name | AIR DRIVEN HIGH PRESSURE LIQUID PUMPS |
|---|---|
| Pressure | 1974bar |
| Air Pressure | 7Bar |
| Compression Ratio | 1:282 |
| Materials | Various Alloy Steel And Aluminum |
| Product Name | Foot-operated Hydraulic Pump |
|---|---|
| Type | P-392FB |
| Pressure Gauge Range | 0-700Bar |
| Fuel Tank Capacity | 1.2L |
| Drive Way | Foot Pedal |
| Product Name | Hand Operated Pump |
|---|---|
| Type | HML- 3500 |
| Pressure Gauge Range | 0-3000Bar |
| Fuel Tank Capacity | 2.2L |
| N.W. | 2.4kg |
| Name | Air-Operated Hydraulic Pump Unit |
|---|---|
| Pressure | 1500bar |
| Air Pressure | 8Bar |
| Drive Way | Air Or Manual |
| Weight | 3.5Kg |
| Product Name | Hydraulic High Pressure Pump |
|---|---|
| Maximum Pressure | 2200Bar |
| Fuel Tank Capacity | 4.5L |
| Drive Way | Pneumatic |
| Colour | Blue |
| Product Name | High Pressure Pump Unitis |
|---|---|
| Maximum Pressure | 1500Bar |
| Fuel Tank Capacity | 3.5L |
| Analogue Gauge | Readings Class 1.0 |
| Colour | Blue |
| Name | Air Operated High Pressure Pump Unit |
|---|---|
| Pressure | 700bar |
| Air Pressure | 8Bar |
| Drive Way | Air Or Manual |
| Weight | 4 Kg |
| Product Name | Portable Hydraulic Power Units |
|---|---|
| Maximum Pressure | 1050Bar |
| Fuel Tank Capacity | 3.5L |
| Drive Way | Pneumatic |
| Pump Technology | Single |