| Product Name | Piston Crown |
|---|---|
| Engine Type | 2-STROKE DIESEL ENGINE |
| Application | 2-Stroke |
| Stock | In Stock |
| Key Word | Diesel Engine Spare Parts |
| Product Name | Cylinder Cover |
|---|---|
| Engine Type | 2-Stroke Low Speed Diesel Engine |
| Application | 2-Stroke |
| Stock | In Stock |
| Key Word | Cylinder Cover |
| Product Name | Cylinder Liner |
|---|---|
| Engine Type | 2-STROKE DIESEL ENGINE |
| Application | 2-Stroke |
| Stock | In Stock |
| Packaging Details | Wooden crate |
| Product Name | Marine Diesel Engine Hydraulic Tools |
|---|---|
| Work Pressure | 700-2200Bar |
| Max Stroke | 8-15mm |
| For | Medium Speed Diesel Engine |
| Oil Inlet | ISO228/1-G1/4 |
| Work Pressure | 0-2200Bar |
|---|---|
| Oil Inlet | ISO228/1-G1/4 |
| Max Stroke | 10-15mm |
| Usage | Diesel Engine Bolt Tension |
| Processing Type | Customized Product |
| Product Name | Hydraulic Bolt Tensioning |
|---|---|
| Work Pressure | 2200Bar |
| Oil Inlet | ISO228/1-G1/4 |
| Max Stroke | 15mm |
| Usage | Diesel Engine Bolt Tension |
| Product Name | Fuel Valve Test Device |
|---|---|
| Model | VTU-1100N |
| For | MCC/MEC/MEB/MK |
| Flow Rate Per Stroke | 0.4L |
| Display Method | Digital Gauge |
| Product Name | Fuel Valve Test Device |
|---|---|
| Model | HDP1100-D2 |
| For | MCC/MEC/MEB/MK |
| Flow Rate Per Stroke | 0.4L |
| Displacement Per Minute | 1.2L |
| Product Name | Hydraulic Bolt Tensioning |
|---|---|
| Work Pressure | 1500Bar |
| Max Stroke | 10-15mm |
| For | Medium Speed Diesel Engine |
| Oil Inlet | ISO228/1-G1/4 |
| Product Name | Fuel Valve Test Device |
|---|---|
| Model | VTU-H003 |
| Drive Way | Pressed By Hand |
| Display Mode | Pointer Pressure Gauge |
| Analogue Gauge, Readings Class | 1.0 |